ev ve bahçe tasarımı

-Pergola
-Gazebo
-Köprüler
-Köpek Kulubesi
-Çit Modelleri
-Saksılar
-Deck
-Çoçuk Evi
-Çocuk Oyun Grupları
-Aydınlatma Elemanları
-Bahçe Duvarı
-Sert Zemin Döşeme
-Bahçe Merdivenleri
 

Bahçe, sulama, çim dikimi gibi faydalı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

Bahçe duvarları ya da bölmeleri

Duvarlar düz bir alanda hareket yaratmak için ideal göz aldatma üniteleridir. Eğik bir alanda da toprağın kaymasını engellediği gibi bitkilerinde yayılmasını sağlar.bahçe duvarı oluşturmak bir uzmanın işidir. köylerimizde sıkça gördüğümüz arasına sıva koymadan yapılmış olan adına ''kuru duvar'' denen taş duvar tipi görünüşü çok güzel ama dış etkenlere karşı savunmasızdır. bu malzemelerin seçiminde; bulunduğunuz yöre ve evinizin tipi çok önemlidir (kent evi, köy evi, vs). taş, tuğla, ahşap, örgü teller, beton sütunlar gibi.

bahçe merdivenleri

Özellikle eğimli bahçelerde merdivenler işlevlerinin yanı sıra her iki ya da ekilecek bitki türleriyle bahçeye özel bir zenginlik katar. bir bahçenin eğimi %10'u geçiyorsa merdiven yapmak gereklidir. bir bahçe merdiveni gizli olmalı,göze batmamalı bitkilerle kaynaşmalıdır. dik bir alanda merdivenlerin uzunlamasına inmesine gerek yok, tam tersi kıvrılarak inmesi araziyi hem geniş gösterir hem de ona yumuşak bir eğim kazandırır. merdivenler çok basit malzemelerden kaba taşlar, inşaat artıkları kalaslar, yada destekle tutturulmuş mıcırlardan veya değişik taş çeşitlerinden yapılabilir. kullanılacak malzemeden çok merdivenin oranları çok önemlidir, yüksek basamaklar çok yorucu olabilir. merdiven şekli ve malzemede aynı duvar konusunda olduğu gibi yöre, evin biçimi ve malzeme göz önünde bulundurulur.

Bahçe çitleri

Bir bahçenin en önemli unsuru olan çitlere nedense fazla önem vermeyiz. oysa bahçenin genel estetiğinde önemli bir yer kaplar. çitlerde diğer bahçe üniteleri gibi bulundukları bölge, bahçenin genel yapısı ve içinde bulunan ev yada evlerle uyum oluşturmalı. küçük bahçelere çözüm getirmek daha kolaydır. büyük evlere gelince ev sahibinin ekonomik gücüyle doğru orantılı olarak çitleri oluşturmak olası. ayrıca rüzgar kesici niteliği olan ağaçlar bitki çitleri yada sarmaşıklar kaba ama, emniyetli çitleri kısa bir süre sonra kaplayabilir. çitlerin yükseklikleri de çok önemlidir. küçük bahçelerde çok yüksek çitler kısa bir süre sonra içinde oturanları boğar.

Bahçe aydınlatması

Bahçe'nin gecesi de var.eve ulaşma, yaz geceleri bahçede oturma, kış geceleri pencereden dışarıyı izlemek istediğimizde bazı bölümlerin aydınlatılması için doğru bir aydınlatma bahçenin kuruluş aşamasında gerçekleşmelidir. çok fazla ışıklandırma bahçeyi futbol alanına benzetir, az aydınlatmada bahçeden yararlanmayı azaltır. geçitler,merdivenlerin başlama ve bitme noktaları önemli ışıklandırma noktalarıdır. örneğin merdivenlerin tümünün aydınlatılması yerine bir kaç basamakta bir aydınlatma yeterlidir. gizli aydınlatma hem işlevsel, hem de estetik olacaktır. bahçenizde bulunan kimi ağaçların gizli aydınlatılması da geceleri bahçeye güzel bir görünüm verebilir.

Bahçe, sulama, çim dikimi gibi faydalı bilgilere ulaşmak için tıklayın..